Proč ta nejdůležitější věc na tangu není tango?

Veronika Toumanova, překlad z angličtiny Igor Sitchuk a Jana Bernerová, původní text je tady


Co je v tangu nejdůležitější? Jsou na to různé názory, například propojení, objetí, radost, socializace, taneční vývoj. Naštěstí my máme různé priority a záliby. Ale ta nejdůležitější věc mezi uvedenými není. A přitom je natolik podstatná a natolik všezahrnující, že ji můžeme snadno přehlédnout. Nemá totiž s tangem nic společného. Přesto vaše tango ovlivňuje ve všech možných ohledech.

Teď jsem asi získala vaší pozornost? Dobře, je to tady: nejdůležitější věc v tangu je váš bod uvědomění.

Zpočátku jsem chtěla použit slova "úroveň uvědomění", ale pojem "úroveň" má v sobě hodně hierarchického a "uvědomění" se nepohybuje směrem nahoru a dolů. Ono spíše expanduje ve více směrech najednou. Lze jen těžko popsat, co se stává, když se posouvá bod uvědomění (pochybují, že by to někdo věděl přesně, je to tajemství vědomí), ale zkusím to ukázat na příkladech…

Zkuste si vzpomenout, jaké to bylo, když jste teprve začali studovat tango jako čerstvé nováčci. Vzpomeňte, jak jste se cítili, co jste věděli a mysleli o tangu. Možná jen ty nejdramatičtější skladby od Puglieseho vás zasahovaly emocionálně a vysoké voleo se vám zdálo tím nejvyšším možným blahem. Tancování s tímhle chlapem nebo s touhle holkou vypadalo stejně nedosažitelně jako vášnivý polibek s filmovou hvězdou. A teď pomyslete na to, kde jste PRÁVĚ TEĎ. Možná jste pokročili od běhání s partnerkou po sále na Gotan Project do užívání si poklidné chůze na Firpo. Možná jste se přece naučili vysoké voleo, ale uvědomujete si, že stále neumíte pivotovat i po všech těch letech.

Asi říkáte občas svému učiteli: "Já mám problém s tímhle… Ztrácím rovnováhu nebo cítím nepohodlí, když dělám tohle…." Učitel s vámi zatančí, koukne na váš pohyb, dá vám nějaké cvičení, vysvětlí trošku teorii a věci se začnou měnit. Nejdřív si uvědomíte díky učiteli, co vám nefunguje. Pak pochopíte proč. Dostanete obrazy a nástroje ke KOREKCI toho, co jste dělali, aby výsledek byl jiný. Pak ucítíte, když to ZAČNE fungovat. Ke konci hodiny se váš bod uvědomění posune. Teď už víte mnohém víc o vašem "problému" a o způsobech jeho řešení. Ale víte o tom nejen ve své hlavě. Ve skutečnosti vy mnohem víc VNÍMÁTE a CÍTÍTE, co se děje. Vy máte nové komplexní "tělesné" porozumění předmětu.

Toto je přesný popis "posunu bodu uvědomění“: stát se jinou osobností a přitom zůstat sebou samotným. Je to skoro magické, pokud se nad tím zamyslíte.

Výuka tangu se neděje ve studiu. Ona se děje UVNITŘ VAŠÍ BYTOSTI a spočívá v neustálém posunu vašeho bodu uvědomění (anglická zkrátka POA - Point Of Awareness). Učitel vám sice může pomoci s tímto posunem, ale není schopen udělat ho za vás. Vy sám/a musíte dovolit, aby se tato změna uskutečnila. Učitel vás může něčemu naučit proto, že má jiný POA v tomto předmětu. Vidí a cítí ve Vašem tanci věci, o kterých snad máte jen mlhavé ponětí. Učitel také vidí vzájemné propojení jednotlivých problémů a možná vidí, že jejích řešení se nachází někde jinde, než kde ho hledáte. Učitel se tak leckdy vyzná lépe ve Vašem psychologickém profilu a zvolí správný individuální přístup: co jste připravení uslyšet a co ne. Dobrý učitel neusiluje o to, aby RÁZEM dotáhnul Váš POA ke svému. Dobrý učitel pomůže vám jen popostrčit váš POA od původního stavu.

Proč je váš bod uvědomění natolik důležitý? Prostě proto, že definuje všechny vaše zkušenosti, vaše chování, vnímání, cíle a hodnocení. Paradox uvědomění spočívá v tom, že ho často cítíme, jako by bylo konečné. Až do okamžiku, kdy dostaneme šťouchanec od něčeho, co jsme si přečetli, uslyšeli, ucítili nebo dokonce na co jsme přišli ve své hlavě. Pro většinu lidí tento bod stálé migruje, protože se pořád něčemu učíme, rozšiřujeme své znalosti, uvědomujeme si nové věci a zkoušíme je. Velké a nečekané posuny POA se jmenují zjevení nebo osvícení. Tohle se stalo Buddhovi, když seděl pod dřevem, někomu se to stane, když uvidí vystoupení úžasného tanečníka. Nečekané posuny POA přináší pocit, jako byste najednou pochopili obrovský nový objem znalosti a procítili všechno novým, pokročilejším a úplnějším způsobem. My vždycky poznáme okamžik posunu našeho POA. Tohle může být okamžik "Aha!" nebo jen "Jo, už to vidím". A většinou jsou to velice příjemné momenty až na zjištění, že Santa Claus neexistuje.

Ale jak nám toto zjištění pomůže v tangu?

Práce učitele spočívá v pochopení, kde se nachází uvědomění žáků a nalezení způsobu, jak ho posunout o krůček dál. Práce studenta spočívá v pochopení, že chce posouvat svůj bod uvědomění a důvěřuje svému učiteli, aby výuka byla efektivní. Můžete totiž blokovat svůj POA, stejně jako jo můžete nechat hladce plynout.

Každý zkostnatělý názor na sebe nebo na svět zablokuje vaše POA a znemožní jeho pohyb. Pokud si myslíte, že se nikdy nenaučíte tangu, protože mamka říkala, že nemáte pocit rytmu, pak blokujete svůj POA. Pokud si myslíte, že skutečné tango je takové a takové, ode dneška a navždycky, amen, pak blokujete svůj vývoj. Pokud si myslíte, že všichni dobří tanečníci jsou snobi a chtějí tancovat pouze se sobě rovnými, pak blokujete sebe od možnosti stát se dobrým tanečníkem. Nemůžete opovrhovat někým a zároveň toužit stát se jemu podobným. To je absurdní. Pokud si myslíte, že tango je jen pro ženy s dlouhými nohami, které lze vysoko házet, pak blokujete sebe od zjištění, že tohle není pravda. Pokud si myslíte: "Já nevím, jak se to dělá teď, ale zanedlouho se dozvím", pak umožňujete Vašemu POA plynout.

Jaké jsou optimální podmínky pro učení? Stát se čistým listem. Stát se podobným dítěti, které se učí chodit. Dítě si nikdy nenadává, že spadlo. Ono se zvedá a zkouší to znovu. Vůbec nejlepší je učit se v neutrálním stavu, svobodném od jakýchkoliv představ o sobě, zděděných z minulosti. Zahoďte své problémy i své hodnoty a jen pozorujte, kam Váš POA dostane touhu se posunout.

Tango má také vlastní kolektivní bod uvědomění, který se stálé ubírá nějakým směrem. Jen se podívejte, co jsme považovali za překrásné před deseti lety a co nás baví teď. Tango se vyvíjí stejně jako vy. Pokud po přečtení tohoto textu jste získali nové pochopení, pak blahopřeji: váš bod uvědomění právě se posunul.

Zpět